Pracowałeś za granicą?
Rozliczymy Twoje zagraniczne dochody w polskim urzędzie skarbowym na druku PIT-36 + PIT-ZG!
Rozliczenie w Polsce dochodów osiągniętych za granicą jest o wiele bardziej skomplikowane niż rozliczenie dochodów osiągniętych w Polsce. W tym przypadku bowiem sami musimy ustalić czy podlegamy obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jaką metodę obliczenia dochodów wybrać, musimy dokonać przeliczeń na polską walutę, ustalić koszty uzyskania przychodu oraz na końcu obliczyć zapłacony podatek.
Przed przystąpieniem do rozliczenia dochodów osiągniętych za granicą musimy rozstrzygnąć czy podlegamy ograniczonemu czy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W tym przypadku znaczenie ma faktyczne miejsca zamieszkania oraz posiadania tzw. ośrodka interesów życiowych. Jeśli wyjechaliśmy do pracy za granicę na jakiś czas, pozostawiając w Polsce swoją rodzinę, jeśli posiadamy w Polsce mieszkanie lub dom, konto w banku, inwestycje lub jakieś ruchomości to oznacza to, że nasz ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce i to w Polsce podlegamy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Skoro tak to w jaki sposób te zagraniczne dochody rozliczyć w Polsce?
Do tego celu będziemy musieli posłużyć się jedną z metod obliczania dochodów zagranicznych - metodą wyłączenia z progresją lub metodą proporcjonalnego odliczenia. Wybór metody jaką zastosujemy do rozliczenia naszych dochodów uwarunkowany jest rodzajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jaka została zawarta pomiędzy naszym krajem a krajem w którym dochody te osiągnęliśmy.
W poniższych tabelach znajduje się wykaz Państw z którymi Polska ma zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z uwzględnieniem podziału ze względu na rodzaj metody obliczenia dochodów zagranicznych. W tabeli zawarto również wysokość diet zagranicznych za dobę podróży obowiązującą w poszczególnych państwach.
Ulga abolicyjna
Osoby, które osiągnęły dochody z pracy za granicą do których zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia (kraje wymienione w lewej tabeli) mogą zastosować do swoich dochodów tzw.ulgę abolicyjną. Ulga ta polega na odliczeniu różnicy w kwocie podatku jaka powstaje w przypadku gdy do tych dochodów zastosujemy drugą z metod obliczenia podatku czyli metodę wyłączenia z progresją. W praktyce zastosowanie ulgi ma na celu zrównanie dwóch metod wyliczania podatku i tym samym zrównania konsekwencji podatkowych dla osób osiągających dochody za granicą bez względu na miejsce ich osiągania. Zastosowanie ulgi wiąże się oczywiście z obowiązkiem wypełnienia i złożenia zeznania rocznego PIT-36 bez względu na to czy oprócz dochodów osiągniętych za granicą podatnik uzyskiwał w tym samym roku dochody w Polsce. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność samodzielnego wyliczenia kwoty ulgi i wpisania jej w odpowiednie pole załącznika PIT-O (w dziale odliczenia od podatku).
Odliczenie składek na ubezpieczenie zapłacone za granicą
Jak co roku podatnik ma także możliwość odliczenia od dochodu lub podatku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych w innych krajach pod warunkiem że nie zostały one już odliczone od podstawy opodatkowania albo podatku w kraju w którym zostały poniesione. Dodatkowo należy dość dobrze znać system ubezpieczeniowy danego kraju aby prawidłowo zakwalifikować zapłacone tam składki. Pamiętać należy również, że składki na ubezpieczenie społeczne odlicza się w Polsce od dochodu, natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku i to w wysokości nie przekraczającej 7,75% podstawy tego ubezpieczenia.
Wspólne rozliczenie małżonków a dochody osiągnięte za granicą
Ważne! Osoby uzyskujące dochody za granicą, powinny rozważyć zasadność wspólnego rozliczenia z małżonkiem który osiąga dochody tylko w Polsce. Często bowiem okazuje się, że takie wspólne rozliczenie małżonków, gdy jeden osiąga dochody za granicą, jest mniej korzystne niż gdyby małżonkowie rozliczali się oddzielnie. Jest to chyba jedyny przypadek gdy oddzielne rozliczenia małżonków są bardziej korzystne od rozliczenia wspólnego. Oczywiście każdy przypadek należy traktować indywidualnie, najlepiej jest po prostu przeprowadzić symulację rozliczenia wspólnego oraz indywidualnego i na tej podstawie zadecydować jaką formę rozliczenia zastosować.
Jeśli do obliczenia dochodów osiągniętych za granicą w naszym przypadku zastosowanie ma metoda wyłączenia z progresją to oznacza to, że dochody te są ZWOLNIONE z opodatkowania w Polsce. Posłużą nam one jedynie do określenia indywidualnej stawki podatku dochodowego jaką musimy zastosować do innych dochodów osiągniętych w tym samym roku w Polsce. Jeśli w roku tym nie osiągneliśmy w Polsce żadnych dochodów nie musimy nawet składać zeznania podatkowego w Polsce - jesteśmy ZWOLNIENI z tego obowiązku jak również z obowiązku dopłaty jakiegokolwiek podatku.
Jeżeli natomiast do obliczenia dochodów osiągniętych za granicą zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia to oznacza to, że dochody te należy OPODATKOWAĆ w Polsce z uwzględnieniem zapłaconego w tych Państwach podatku dochodowego.
Metoda przeliczenia dochodów na walutę krajową, obliczania przysługujących diet czy kosztów uzyskania przychodu jest taka sama bez względu na zastosowaną metodę opodatkowania dochodów zagranicznych. Przeliczenia uzyskiwanych dochodów dokonujemy z uwzględnieniem średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania wynagrodzenia. Jako podstawę uzyskanego wynagrodzenia przyjmujemy wynagrodzenie brutto, przed odjęciem ewentualnych potrąceń na ubezpieczenie, noclegi i inne opłaty. Tak obliczony przychód możemy pomniejszyć o należne diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym trwał stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczy stosunku pracy w wysokości 30% diety zagranicznej obowiązującej w danym Państwie. Od tak ustalonej kwoty przychodu możemy odjąć jeszcze koszty uzyskania przychodu w wysokości takiej samej jakby dochody te były uzyskiwane w Polsce. Obliczona kwota dochodu w zależności od metody opodatkowania podlega wpisaniu do odpowiedniego pola w załączniku PIT-ZG zeznania PIT-36.