Ulga abolicyjna
Osoby, które osiągnęły dochody z pracy za granicą do których zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia (kraje wymienione w lewej tabeli) mogą zastosować do swoich dochodów tzw.ulgę abolicyjną. Ulga ta polega na odliczeniu różnicy w kwocie podatku jaka powstaje w przypadku gdy do tych dochodów zastosujemy drugą z metod obliczenia podatku czyli metodę wyłączenia z progresją. W praktyce zastosowanie ulgi ma na celu zrównanie dwóch metod wyliczania podatku i tym samym zrównania konsekwencji podatkowych dla osób osiągających dochody za granicą bez względu na miejsce ich osiągania. Zastosowanie ulgi wiąże się oczywiście z obowiązkiem wypełnienia i złożenia zeznania rocznego PIT-36 bez względu na to czy oprócz dochodów osiągniętych za granicą podatnik uzyskiwał w tym samym roku dochody w Polsce. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność samodzielnego wyliczenia kwoty ulgi i wpisania jej w odpowiednie pole załącznika PIT-O (w dziale odliczenia od podatku).
UWAGA! Począwszy od rozliczenia za 2021 rok ulga abolicyjna jest limitowana. Wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty 1.360 zł.
Odliczenie składek na ubezpieczenie zapłacone za granicą
Jak co roku podatnik ma także możliwość odliczenia od dochodu lub podatku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych w innych krajach pod warunkiem że nie zostały one już odliczone od podstawy opodatkowania albo podatku w kraju w którym zostały poniesione. Dodatkowo należy dość dobrze znać system ubezpieczeniowy danego kraju aby prawidłowo zakwalifikować zapłacone tam składki. Pamiętać należy również, że składki na ubezpieczenie społeczne odlicza się w Polsce od dochodu, natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku i to w wysokości nie przekraczającej 7,75% podstawy tego ubezpieczenia (do roku 2021). Od 2022 roku zlikwidowano możliwość odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych od podatku.
Wspólne rozliczenie małżonków a dochody osiągnięte za granicą
Ważne! Osoby uzyskujące dochody za granicą, powinny rozważyć zasadność wspólnego rozliczenia z małżonkiem który osiąga dochody tylko w Polsce. Często bowiem okazuje się, że takie wspólne rozliczenie małżonków, gdy jeden osiąga dochody za granicą, jest mniej korzystne niż gdyby małżonkowie rozliczali się oddzielnie. Jest to chyba jedyny przypadek gdy oddzielne rozliczenia małżonków są bardziej korzystne od rozliczenia wspólnego. Oczywiście każdy przypadek należy traktować indywidualnie, najlepiej jest przeprowadzić symulację rozliczenia wspólnego małżonków oraz indywidualnego dla każdeo z małzonków z osobna i na tej podstawie zadecydować jaką formę rozliczenia zastosować. Rozliczenie wspólne małżonków to przywilej, a nie obowiązek - każdy podatnik ma prawo zdecydować w jakie formie (wspólnie czy indywidulanie) rozliczy swój podatek dochodowy za dany rok podatkowy. Co ważne - raz przyjęta zasada nie musi obowiązywać w kolejnych latach, bowiem co roku małżonkowie mają prawo wyboru co do sposobu rozliczenia.